Nairas dzīvē HAE ienāca 53 gadu vecumā. “Lai noteiktu diagnozi pagāja trīs gadi, jo kad nokļuvu slimnīcā, neviens jau nezināja, kas tas ir, visur domāja, ka tā ir alerģija”, stāsta Naira.
Noskatieties video sarunu un uzziniet vairāk par Nairas pieredzi un dzīvi ar HAE. Šajā video Naira atklāti dalījusies ar savu stāstu, jo: “Cilvēkiem būtu vieglāk, ja viņi vairāk zinātu. Ārstiem protams arī. Būtu vieglāk nekā man pašai bija, jo sākumā bija drausmīgi grūti. Jo nezināju, kas tas ir, kur griezties, ko lietot, ko nē. Kur tik nebraucu, ko tik nedarīju. Ir vieglāk, ja vismaz kaut ko zina.”
Video īsā versija: https://www.youtube.com/watch?v=dUg273RAGxo
HAE jeb hereditārā angioedēma ir dzīvībai bīstama slimība, kas izpaužas kā tūska bez acīm redzama iemesla un var jebkurā brīdī skart ādu, gremošanas traktu un elpceļus. Ja piepampst balsene, cilvēks var nosmakt. Tāpēc ir tik svarīgi šo reto slimību atpazīt, nejaukt to ar alerģiju un lēkmes brīdī saņemt atbilstošu palīdzību. Skaidro imunoloģe, asociēta profesore Nataļja Kurjāne.
Skatieties videointerviju ar dr. Signi Puriņu (ģimenes ārsts, alergologs) par hereditāro angioedēmu jeb HAE.
Lai palīdzētu reģistrēt jūsu piedzīvotās lēkmes, ir izveidota arī elektroniskā dienasgrāmata – aplikācija myHAE. Tā ir pieejama App Store (Apple ierīcēm) un Google Play (Android ierīcēm). Pie sava ārstējošā ārsta variet saņemt elektroniskās HAE dienasgrāmatas myHAE lietošanas pamācību, vai arī izdrukāt to šeit.
Ilzei (vārds ir mainīts) ir nepilni 30 gadi. 2020.gada rudenī viņa piedzīvoja pirmo dzīvībai bīstamās slimības HAE jeb hereditārās angioedēmas epizodi. Ārsti tikai plātīja rokas – neviens nenojauta, ka tā nav alerģija.