UZZINI VAIRAK!

Dzīve ar heriditāro angioedēmu – Nairas stāsts

Nairas dzīvē HAE ienāca 53 gadu vecumā. “Lai noteiktu diagnozi pagāja trīs gadi, jo kad nokļuvu slimnīcā, neviens jau nezināja, kas tas ir, visur domāja, ka tā ir alerģija”, stāsta Naira.

 

Noskatieties video sarunu un uzziniet vairāk par Nairas pieredzi un dzīvi ar HAE. Šajā video Naira atklāti dalījusies ar savu stāstu, jo: “Cilvēkiem būtu vieglāk, ja viņi vairāk zinātu. Ārstiem protams arī. Būtu vieglāk nekā man pašai bija, jo sākumā bija drausmīgi grūti. Jo nezināju, kas tas ir, kur griezties, ko lietot, ko nē. Kur tik nebraucu, ko tik nedarīju. Ir vieglāk, ja vismaz kaut ko zina.”

 

Video īsā versijahttps://www.youtube.com/watch?v=dUg273RAGxo

Atpazīsti HAE! Tūska, kas var maksāt dzīvību

HAE jeb hereditārā angioedēma ir dzīvībai bīstama slimība, kas izpaužas kā tūska bez acīm redzama iemesla un var jebkurā brīdī skart ādu, gremošanas traktu un elpceļus. Ja piepampst balsene, cilvēks var nosmakt. Tāpēc ir tik svarīgi šo reto slimību atpazīt, nejaukt to ar alerģiju un lēkmes brīdī saņemt atbilstošu palīdzību. Skaidro imunoloģe, asociēta profesore Nataļja Kurjāne.

Dr.Signe Puriņa par HAE

Skatieties videointerviju ar dr. Signi Puriņu (ģimenes ārsts, alergologs) par hereditāro angioedēmu jeb HAE.

Elektroniskās HAE dienasgrāmatas lietošanas pamācība

Lai palīdzētu reģistrēt jūsu piedzīvotās lēkmes, ir izveidota arī elektroniskā dienasgrāmata – aplikācija myHAE. Tā ir pieejama App Store (Apple ierīcēm) un Google Play (Android ierīcēm). Pie sava ārstējošā ārsta variet saņemt elektroniskās HAE dienasgrāmatas myHAE lietošanas pamācību, vai arī izdrukāt to šeit.

Es varēju nosmakt...

Ilzei (vārds ir mainīts) ir nepilni 30 gadi. 2020.gada rudenī viņa piedzīvoja pirmo dzīvībai bīstamās slimības HAE jeb hereditārās angioedēmas epizodi. Ārsti tikai plātīja rokas – neviens nenojauta, ka tā nav alerģija.

Aptauja Reto slimību dienas ietvaros par HAE atpazīstamību

2021.gada sakumā tika veikta aptauja, kurā piedalījās 366 dalībnieki, no tiem 236 veselības aprūpes darbinieki. Ieskats aptaujas rezultātos: 67 % respondentu nezina, kad Latvijā tiek atzīmēta Reto slimību diena. 40 % ārstu un 75 % pārējo aptaujas dalībnieku nezina, kas ir un kā izpaužas HAE.

HAE pacienta dienasgrāmata

HAE dienasgrāmata ir vērtīgs un būtisks informācijas avots gan pacientam, gan ārstam, jo tas veido objektīvu kopainu par slimības gaitu un sniedz datus, kas var palīdzēt ārstam pieņemt lēmumus par ārstēšanu un HAE kontroles uzlabošanu.

Pie sava ārstējošā ārsta variet saņemt HAE dienasgrāmatas drukāto versiju, lai tajā reģistrētu piedzīvoto HAE lēkmju skaitu, smagumu, lokalizāciju, lēkmes sākumu un beigas, kā arī veikto ārstēšanu.

Pavasaris – alerģiju laiks. Vai vienmēr tūskas iemesls ir alerģija?

Brīdī, kad dabā viss sāk ziedēt un plaukt, vējš pa gaisu nes putekšņus un dzenā putekļus, alerģijas dēļ daudziem sāk niezēt un asarot ne tikai acis vai tecēt deguns, – nereti parādās arī tūska. Bet, vai vienmēr ir vainīga alerģija? Skaidro  alergoloģe Signe Puriņa.